Jak pakować?

Poradnik

Jak pakować przesyłki?

Poradnik klienta

Informacje

ogólne

Wiemy oraz w pełni zdajemy sobie sprawę że zarówno Państwo jak i firma Zielona Paczka wspólnie chcemy żeby paczka dotarła do Nadawcy bezpiecznie i jak najszybciej.

Współpracując z Państwem zdajemy sobie sprawę że to własnie Nadawca zabezpiecza przesyłkę w taki sposób aby spełniała wymogi przewoźnika i dokłada wszelkich starań aby przewoźnik mógł ja dostarczyć szybko i bezpiecznie do Odbiorcy. Z uwagi na specyfikę transportu kurierskiego kluczowym aspektem bezpiecznego przewozu przesyłki jest jej zabezpieczenie, dlatego chcielibyśmy Państwu poniżej przedstawić kilka wskazówek które zarówno Klientowi jak i Przewoźnikowi pozwolą na prawidłowe wykonanie usługi i dostarczenie paczki w sposób szybki i bezpieczny do nadawcy.

- Za właściwe opakowanie paczki uznaje się pudełko kartonowe, odpowiednio sztywne które umożliwia swobodne przemieszczanie bez uszkodzenia zawartości i opakowania. Należy zwrócić uwagę aby pudełko kartonowe nie było zbytnio obciążone miejscami a ciężar zawartości paczki był w miarę równo rozłożony na całej płaszczyźnie przesyłki. Zalecamy stosowanie kartonów minimum 3 warstwowych . Należy pamiętać ze w przypadku wysyłki w kartonie już wcześniej użytym w podobnym celu należy z niego usunąć wszelkie naklejki z kodami kreskowymi i tym podobne.
Jeżeli decydujemy się na wysyłkę materiałów (rzeczy lub produktów) delikatnych możemy dodatkowo użyć drugiego mniejszego kartonu i po włożeniu go w karton główny wolna powierzchnie uzupełnić odpowiednim wypełniaczem.

Jeżeli wysyłamy kilka drobnych przedmiotów w jednej paczce należy pamiętać żeby pojedynczo zabezpieczyć każdy z wysyłanych przedmiotów. Zaleca się aby każdy przedmiot miał na sobie przynajmniej 5 cm warstwy ochronnej.

Proszę pamiętać że przypadku paczek standardowych i gabarytowych podczas całego procesu transportu paczki zazwyczaj są dwu lub trzykrotnie przekładane z auta na auto.

Przesyłki są sortowane mechanicznie, co oznacza, ze w danej sortowni przemieszczają się na taśmie a sam sort realizuje maszyna, a nie człowiek dlatego własnie nie możemy zagwarantować, ze Państwa paczki będą jechały w określonej na paczce pozycji ( góra-dól). Podczas transportu międzynarodowego paczki są układane na paletach - jedna na drugiej - dlatego bardzo ważne jest aby karton był wypełniony po brzegi. Jako wypełniacza możemy użyć:

- gazet -tworzą dodatkową ochronę oraz zabezpieczają przed kurzem i zabrudzeniami
- pociętych kartonów- umożliwiają przy odpowiednim umieszczeniu ich wewnątrz kartonu dodatkowe ścianki ochronne powodując dodatkowe zabezpieczenie przesyłki
- folii bąbelkowej- przydatna gdy potrzebujemy owinąć każdy przedmiot przesyłki osobno w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem (przedmioty bardziej narażone na uszkodzenia podczas transportu jak np lampy lub większych przedmiotów w celu zabezpieczenia przed porysowaniem jak np.rowery
- styropian- różnego rodzaju formy styropianowe służące do zabezpieczenia przedmiotów zwłaszcza w oryginalnych opakowaniach elektroniki itp
- wypełniacze typu Flopak-jest to kostka styropianowa, wykorzystywana najczęściej do wypełniania ciężkich elementów
- poduszki powietrzne- przydatne przy zabezpieczaniu małych i lekkich przedmiotów które nie posiadają ostrych krawędzi

Do zaklejenia paczki należy używać tylko i wyłącznie taśm do tego przeznaczonych jak np. grubych taśm typu DUCT TAPE ( nie należy stosować taśm malarskich czy cienkich taśm nie przeznaczonych do zabezpieczania przesyłek).

Po zaklejeniu kartonu paczki gdy jest ona już gotowa do wysyłki należy ja opisać w widocznym miejscu lub miejscach uwzględniając w opisie adres Nadawcy zawierający kod pocztowy, jego numer telefonu oraz imię i nazwisko oraz adres Odbiorcy zawierający kod pocztowy, numer telefonu, imię i nazwisko .

Dodatkowo odporności kartonowi można dodać poprzez ofoliowanie całości folia typu strecz.

Prosimy o dodatkowe zaklejenie przesyłki od dołu zwłaszcza w przypadku ciężkiej paczki ponieważ uniemożliwi to otwarcie jej podczas transportu.

PROSZĘ PAMIĘTAĆ: Przy odbiorze paczki należy dokładnie sprawdzić stan opakowania i wszelkie zastrzeżenia odnośnie ewentualnych uszkodzeń zawartości. Uwagi należy zgłosić kurierowi przed pokwitowaniem odbioru.

Normy i wymiary w przypadku paczki standardowej
- Waga nie może przekroczyć 50 kg, natomiast wymiary nie mogą być większe niz 300cm wg poniższego wzoru:

2 x szerokość ( B ) + 2 x wysokość ( A) + najdłuższy bok ( C ) < 300 cm np: 2 x 50cm + 2 x 65cm + 65cm = 295cm < 300cm (100cm) + (130cm) +(65cm) = 295cm < 300cm- W przypadku paczki niestandardowej prosimy o kontakt w celu ustalenia i zapewnienia Państwu najlepszej cenowo oferty. Przypominamy, że nieprzestrzeganie kryteriów wymiarowych i wagowych paczek standardowych, zgodnie z regulaminem wiąże się z naliczeniem ceny jak za paczkę gabarytowa wg cennika tych ze paczek dostępnych na tej stronie.W przypadku paczek niestandardowych i wysyłki przedmiotów jak meble, rowery, elektronika, wózki dziecięce, szkło i materiały kruche, lampy, torby, walizki itp.prosimy o przestrzeganie zasad pakowania i zabezpieczenia prawidłowego przedmiotów co umożliwi bezpieczny ich transport. Poniżej podajemy kilka wskazówek jak należy zabezpieczać przedmioty w przesyłce niestandardowej.

Pakowanie

elektorniki

Elektronika (np telewizory i monitory itp.) powinna być transportowana w oryginalnym opakowaniu, zabezpieczone styropianem/folia bąbelkową. Przesyłki musza być zapakowane w oryginalne pudełka - nasza firma nie akceptuje innych opakowań, co skutkuje brakiem ubezpieczenia.
- Notebooki powinny być dobrze zabezpieczone w czasie przewozu, najlepiej w oryginalnym pudełku kartonowym i dodatkowo umieszczone w większym kartonie (pudełko w pudełku), uzupełnionym wypełniaczami. W przypadku przewożenia komputerów należy zdemontować twardy dysk, który należy zabezpieczyć folia antystatyczna, a następnie folia bąbelkową. Zalecamy zrobić tez kopie danych z dysku. Nie odpowiadamy za utratę danych na dysku wynikła z nieprawidłowego pakowania. Opis danych Nadawca-Odbiorca na kartonie jak w przypadku paczki standardowej. DODATKOWO należy opisać w sposób bardzo widoczny na kartonie ostrożnie w dwóch językach Ostrożnie! Szkło!" oraz "Caution! Fragile! Ważne jest również określenie, gdzie znajduje się góra, a gdzie dól paczki.

Pakowanie

rowerów

Kierownica powinna być skręcona o 90 st (w jednej linii z kołem), pedały odkręcone i wkręcone od wewnętrznej strony ramion korby. Zabezpieczamy poszczególne części przy użyciu foli bąbelkowej i umieszczamy w kartonie. Nie możemy dopuścić aby części były włożone luzem i przemieszczały się w kartonie, dlatego w miarę możliwości łączymy ze sobą elementy np. przy użyciu taśmy klejącej. Jeżeli rower jest już tak zabezpieczony i znajduje się w kartonie to wolna przestrzeń w kartonie należny wypełnić jednym z wypełniaczy. Prosimy zwrócić szczególną uwagę przy zaklejaniu taśmą kartonu od dołu i góry opakowania. Kartony do przewozu rowerów możemy zdobyć w sklepach rowerowych ponieważ sklepy te chętnie je wydaja osobom, które o nie pytają. Należy w uwagach pod zamówieniem napisać ze rower został zapakowany zgodnie z wytycznymi strony jak pakować i podać rzeczywiste rozmiary oraz wagę przesyłki. Opis danych Nadawca - Odbiorca na kartonie powinien być jak w przypadku paczki typu standard.

Pakowanie

toreb podróżnych

Najprostszy ze sposobów pakowania jednak należy pamiętać o:
- ze tego typu paczki odbieramy jedynie zapakowane w karton lub dokładnie ofoliowane.
Jeżeli jednak klient chce wysłać torbę lub walizkę bez zachowania tej reguły robi to tylko na własną odpowiedzialność.
- Należy też pamiętać aby zabezpieczyć wszystkie elementy typu: sznurki, uchwyty, suwaki np. przy użyciu folii sterczowej aby nie zostały w łatwy sposób uszkodzone w transporcie. Opis danych na przesyłce powinien być jak w przypadku paczki typu standard.

Walizka

Powinna być dokładnie owinięta folią stretch, a także dodatkowo zabezpieczona taśmą klejącą i opisana adresem odbiorcy. W takiej postaci kierowca może odebrać walizkę do transportu. Proszę pamiętać, że opakowanie –  czyli w tym wypadku walizka – jest traktowana jako element zewnętrzny ( czyli jak karton) i nie podlega ubezpieczeniu w przypadku gdy plastikowe elementy ulegną zniszczeniu/porysowaniu w trakcie transportu. Największą uwagę proszę zwrócić na prawidłowe zabezpieczenie kółek i rączek plastikowych. Muszą one być owinięte i zabezpieczone całkowicie wraz z całą walizką.

Pakowanie

mebli

- Należy zapakować w oryginalne opakowanie i użyć wypełniaczy które były oryginalnie w opakowaniu producenta aby zabezpieczyć przesyłkę przed potencjalnymi uszkodzeniami. Możemy także dokładnie zabezpieczyć każdy element gruba folia bąbelkową i obłożyć całość styropianem. Proszę zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie kantów i narożników. Następnie wkładamy przedmiot w nowy, kilkuwarstwowy karton, posiadający specyfikacje wagowa. W celu dodatkowego zabezpieczenia owijamy karton folia strecz. DODATKOWO należy opisać w sposób bardzo widoczny na kartonie ostrzeżenie w dwóch jerzykach Na koniec zaklejamy karton i obowiązkowo umieszczamy napis Ostrożnie! Szklo!" oraz "Caution! Fragile! Ważne jest również określenie, gdzie znajduje się góra, a gdzie dól paczki. Opis danych na przesyłce powinien być jak w przypadku paczki typu standard.

Pakowanie

lamp

- to kolejny przedmiot który należy dobrze zabezpieczyć przed wysłaniem. Należy zaopatrzyć się w twardy, odporny na wgniecenia karton. Następnym krokiem jest rozkrecenie elementów takich jak klosz, żarówka itp. Następnie zabezpieczamy np. folia bąbelkowa wszystkie z możliwych elementów a po umieszczeniu w kartonie należy wypełnić pusta przestrzen dowolnym wypełniaczem w taki sposób aby uniemożliwił on przemieszczanie się lampy w paczce podczas transportu. Zaklejamy karton przesyłki taśmą dokładnie i umieszczamy napis Ostrożnie! Szkło!" oraz "Caution! Fragile! . Należy także opisac gdzie znajduje się góra a gdzie dól wysyłki.

Pakowanie

szkła, porcelany

Będzie to przesyłka która wymaga od nas bardzo dokładnego zabezpieczenia. Szkło i porcelana oraz materiały i przedmioty podobne narażone są szczególnie na uszkodzenia podczas transportu dlatego należy:

- wybrać karton dostosowany gabarytowo i wagowo
- owinąc każdy przedmiot przesyłki folią bąbelkową lub podobnym materiałem który chroni przed uszkodzeniami
- uzupełnić wolną powierzchnie w kartonie wypełniaczem tak żeby nie zostawić wolnej przestrzeni
- na koniec zaklejamy karton i obowiązkowo umieszczamy napis Ostrożnie! Szkło!" oraz "Caution! Fragile!
- należy także opisać gdzie znajduje się góra a gdzie dól paczki.

Pakowanie

wózków dziecięcych

W przypadku wózka dziecięcego idealnym rozwiązaniem jest oryginalne opakowanie od producenta. Jeżeli natomiast go nie posiadamy to możemy go zapakować również w karton odpowiednio gruby i twardy który zapewni nam dobre zabezpieczenie podczas transportu. Proponujemy oczyścić wózek z zabrudzeń i zdemontować możliwe elementy. Należy zabezpieczyć każdy z elementów, a wolna przestrzeń w kartonie proponujemy wypełnić jednym z wypełniaczy. Pozwoli to zwiększyć ochronę części podczas transportu.

Pakowanie

Euro-palet

Jeżeli wysyłamy palete musimy zwrócić uwagę na ważne szczegóły:
Wymiary i waga palety powinna być zgodna z wymiarami i waga opisana na stronie zielonapaczka.pl tzn: wymiary podstawy wynoszą 120x80cm oraz wysokość nieprzekraczająca 180cm wliczając w to wysokość palety czyli około 15 cm. Prawidłowo przygotowana paleta powinna być dokładnie ostreczowana folią bądź tez spięta pasem.

Ze względu na specyfikę zamówienia niezbędny jest wcześniejszy kontakt z nami poprzez formularz na stronie, chat button lub telefonicznie. Umożliwi nam to najlepsze dostosowanie oferty oraz jej ceny dla klienta i ustalenie odbioru i dostawy przesyłki paletowej. Transport paletowy organizowany jest raz w tygodniu. Czas realizacji to zaledwie 5-7 dni roboczych.
Załadunek oraz rozładunek wysłanych palet należy do klienta. Kierowca nie jest za to odpowiedzialny, chyba ze w ustaleniach z naszym pracownikiem postanowiono inaczej. Sam załadunek oznacza w tym przypadku załadunek wózkiem widłowym, nie zaś spaletowanie przesyłki we wnętrzu samochodu ją przewożącego.

Pakowanie

kartonów

Paczkę, przesyłkę zapakowaną w karton należy dokładnie przygotować poprzez wybranie odpowiedniej grubości kartonu (proszę pamiętać, że nie każdy karton nadaje się do ciężkich przesyłek). Następnie taki karton, który powinien być cały wypełniony poprzez użycie wypełniaczy ( jak gazety, folia bąbelkowa, papiery itp.) obkleić dużą ilością taśmy wzdłuż i wszerz a także każdy róg tak aby karton był bardzo twardy i stabilny. Dodatkowo warto zabezpieczyć karton folią stretch. Na kartonie musi znajdować się czytelny adres i telefon odbiorcy. Adres nadawcy, napisany mniejszą czcionką, można umieścić w przeciwnym rogu przesyłki. Proszę pamiętać, że prawidłowe przygotowanie kartonu do wysyłki powoduje bezpieczny transport Państwa przedmiotów, dlatego warto wybrać twardy, wielowarstwowy karton i użyć dużej ilości taśmy klejącej oraz folii stretch.