Jak pakować?

Poradnik

Jak pakować przesyłki?

Poradnik klienta

Informacje

ogólne

Wiemy oraz w pełni zdajemy sobie sprawę że zarówno Państwo jak i firma Zielona Paczka wspólnie chcemy żeby paczka dotarła do Nadawcy bezpiecznie i jak najszybciej.

Współpracując z Państwem zdajemy sobie sprawę że to własnie Nadawca zabezpiecza przesyłkę w taki sposób aby spełniała wymogi przewoźnika i dokłada wszelkich starań aby przewoźnik mógł ja dostarczyć szybko i bezpiecznie do Odbiorcy. Z uwagi na specyfikę transportu kurierskiego kluczowym aspektem bezpiecznego przewozu przesyłki jest jej zabezpieczenie, dlatego chcielibyśmy Państwu poniżej przedstawić kilka wskazówek które zarówno Klientowi jak i Przewoźnikowi pozwolą na prawidłowe wykonanie usługi i dostarczenie paczki w sposób szybki i bezpieczny do nadawcy.

- Za właściwe opakowanie paczki uznaje się pudełko kartonowe, odpowiednio sztywne które umożliwia swobodne przemieszczanie bez uszkodzenia zawartości i opakowania. Należy zwrócić uwagę aby pudełko kartonowe nie było zbytnio obciążone miejscami a ciężar zawartości paczki był w miarę równo rozłożony na całej płaszczyźnie przesyłki. Zalecamy stosowanie kartonów minimum 3 warstwowych . Należy pamiętać ze w przypadku wysyłki w kartonie już wcześniej użytym w podobnym celu należy z niego usunąć wszelkie naklejki z kodami kreskowymi i tym podobne.
Jeżeli decydujemy się na wysyłkę materiałów (rzeczy lub produktów) delikatnych możemy dodatkowo użyć drugiego mniejszego kartonu i po włożeniu go w karton główny wolna powierzchnie uzupełnić odpowiednim wypełniaczem.

Jeżeli wysyłamy kilka drobnych przedmiotów w jednej paczce należy pamiętać żeby pojedynczo zabezpieczyć każdy z wysyłanych przedmiotów. Zaleca się aby każdy przedmiot miał na sobie przynajmniej 5 cm warstwy ochronnej.

Proszę pamiętać że przypadku paczek standardowych i gabarytowych podczas całego procesu transportu paczki zazwyczaj są dwu lub trzykrotnie przekładane z auta na auto.

Przesyłki są sortowane mechanicznie, co oznacza, ze w danej sortowni przemieszczają się na taśmie a sam sort realizuje maszyna, a nie człowiek dlatego własnie nie możemy zagwarantować, ze Państwa paczki będą jechały w określonej na paczce pozycji ( góra-dól). Podczas transportu międzynarodowego paczki są układane na paletach - jedna na drugiej - dlatego bardzo ważne jest aby karton był wypełniony po brzegi. Jako wypełniacza możemy użyć:

- gazet -tworzą dodatkową ochronę oraz zabezpieczają przed kurzem i zabrudzeniami
- pociętych kartonów- umożliwiają przy odpowiednim umieszczeniu ich wewnątrz kartonu dodatkowe ścianki ochronne powodując dodatkowe zabezpieczenie przesyłki
- folii bąbelkowej- przydatna gdy potrzebujemy owinąć każdy przedmiot przesyłki osobno w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem (przedmioty bardziej narażone na uszkodzenia podczas transportu jak np lampy lub większych przedmiotów w celu zabezpieczenia przed porysowaniem jak np.rowery
- styropian- różnego rodzaju formy styropianowe służące do zabezpieczenia przedmiotów zwłaszcza w oryginalnych opakowaniach elektroniki itp
- wypełniacze typu Flopak-jest to kostka styropianowa, wykorzystywana najczęściej do wypełniania ciężkich elementów
- poduszki powietrzne- przydatne przy zabezpieczaniu małych i lekkich przedmiotów które nie posiadają ostrych krawędzi

Do zaklejenia paczki należy używać tylko i wyłącznie taśm do tego przeznaczonych jak np. grubych taśm typu DUCT TAPE ( nie należy stosować taśm malarskich czy cienkich taśm nie przeznaczonych do zabezpieczania przesyłek).

Po zaklejeniu kartonu paczki gdy jest ona już gotowa do wysyłki należy ja opisać w widocznym miejscu lub miejscach uwzględniając w opisie adres Nadawcy zawierający kod pocztowy, jego numer telefonu oraz imię i nazwisko oraz adres Odbiorcy zawierający kod pocztowy, numer telefonu, imię i nazwisko oraz datę i numer przesyłki.

Dodatkowo odporności kartonowi można dodać poprzez ofoliowanie całości folia typu strecz.

Prosimy o dodatkowe zaklejenie przesyłki od dołu zwłaszcza w przypadku ciężkiej paczki ponieważ uniemożliwi to otwarcie jej podczas transportu.

PROSZĘ PAMIĘTAĆ: Przy odbiorze paczki należy dokładnie sprawdzić stan opakowania i wszelkie zastrzeżenia odnośnie ewentualnych uszkodzeń zawartości. Uwagi należy zgłosić kurierowi przed pokwitowaniem odbioru.

Normy i wymiary w przypadku paczki standardowej
- Waga nie może przekroczyć 50 kg, natomiast wymiary nie mogą być większe niz 300cm wg poniższego wzoru:

2 x szerokość ( B ) + 2 x wysokość ( A) + najdłuższy bok ( C ) < 300 cm np: 2 x 50cm + 2 x 65cm + 65cm = 295cm < 300cm (100cm) + (130cm) +(65cm) = 295cm < 300cm- W przypadku paczki niestandardowej prosimy o kontakt w celu ustalenia i zapewnienia Państwu najlepszej cenowo oferty. Przypominamy, że nieprzestrzeganie kryteriów wymiarowych i wagowych paczek standardowych, zgodnie z regulaminem wiąże się z naliczeniem ceny jak za paczkę gabarytowa wg cennika tych ze paczek dostępnych na tej stronie.W przypadku paczek niestandardowych i wysyłki przedmiotów jak meble, rowery, elektronika, wózki dziecięce, szkło i materiały kruche, lampy, torby, walizki itp.prosimy o przestrzeganie zasad pakowania i zabezpieczenia prawidłowego przedmiotów co umożliwi bezpieczny ich transport. Poniżej podajemy kilka wskazówek jak należy zabezpieczać przedmioty w przesyłce niestandardowej.

Pakowanie

elektorniki

Elektronika (np telewizory i monitory itp.) powinna być transportowana w oryginalnym opakowaniu, zabezpieczone styropianem/folia bąbelkową. Przesyłki musza być zapakowane w oryginalne pudełka - nasza firma nie akceptuje innych opakowań, co skutkuje brakiem ubezpieczenia.
- Notebooki powinny być dobrze zabezpieczone w czasie przewozu, najlepiej w oryginalnym pudełku kartonowym i dodatkowo umieszczone w większym kartonie (pudełko w pudełku), uzupełnionym wypełniaczami. W przypadku przewożenia komputerów należy zdemontować twardy dysk, który należy zabezpieczyć folia antystatyczna, a następnie folia bąbelkową. Zalecamy zrobić tez kopie danych z dysku. Nie odpowiadamy za utratę danych na dysku wynikła z nieprawidłowego pakowania. Opis danych Nadawca-Odbiorca na kartonie jak w przypadku paczki standardowej. DODATKOWO należy opisać w sposób bardzo widoczny na kartonie ostrożnie w dwóch językach Ostrożnie! Szkło!" oraz "Caution! Fragile! Ważne jest również określenie, gdzie znajduje się góra, a gdzie dól paczki.

Pakowanie

rowerów

Kierownica powinna być skręcona o 90 st (w jednej linii z kołem), pedały odkręcone i wkręcone od wewnętrznej strony ramion korby. Zabezpieczamy poszczególne części przy użyciu foli bąbelkowej i umieszczamy w kartonie. Nie możemy dopuścić aby części były włożone luzem i przemieszczały się w kartonie, dlatego w miarę możliwości łączymy ze sobą elementy np. przy użyciu taśmy klejącej. Jeżeli rower jest już tak zabezpieczony i znajduje się w kartonie to wolna przestrzeń w kartonie należny wypełnić jednym z wypełniaczy. Prosimy zwrócić szczególną uwagę przy zaklejaniu taśmą kartonu od dołu i góry opakowania. Kartony do przewozu rowerów możemy zdobyć w sklepach rowerowych ponieważ sklepy te chętnie je wydaja osobom, które o nie pytają. Należy w uwagach pod zamówieniem napisać ze rower został zapakowany zgodnie z wytycznymi strony jak pakować i podać rzeczywiste rozmiary oraz wagę przesyłki. Opis danych Nadawca - Odbiorca na kartonie powinien być jak w przypadku paczki typu standard.

Pakowanie

toreb podróżnych

Najprostszy ze sposobów pakowania jednak należy pamiętać o:
- ze tego typu paczki odbieramy jedynie zapakowane w karton lub dokładnie ofoliowane.
Jeżeli jednak klient chce wysłać torbę lub walizkę bez zachowania tej reguły robi to tylko na własną odpowiedzialność.
- Należy też pamiętać aby zabezpieczyć wszystkie elementy typu: sznurki, uchwyty, suwaki np. przy użyciu folii sterczowej aby nie zostały w łatwy sposób uszkodzone w transporcie. Opis danych na przesyłce powinien być jak w przypadku paczki typu standard.

Pakowanie

mebli

- Należy zapakować w oryginalne opakowanie i użyć wypełniaczy które były oryginalnie w opakowaniu producenta aby zabezpieczyć przesyłkę przed potencjalnymi uszkodzeniami. Możemy także dokładnie zabezpieczyć każdy element gruba folia bąbelkową i obłożyć całość styropianem. Proszę zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie kantów i narożników. Następnie wkładamy przedmiot w nowy, kilkuwarstwowy karton, posiadający specyfikacje wagowa. W celu dodatkowego zabezpieczenia owijamy karton folia strecz. DODATKOWO należy opisać w sposób bardzo widoczny na kartonie ostrzeżenie w dwóch jerzykach Na koniec zaklejamy karton i obowiązkowo umieszczamy napis Ostrożnie! Szklo!" oraz "Caution! Fragile! Ważne jest również określenie, gdzie znajduje się góra, a gdzie dól paczki. Opis danych na przesyłce powinien być jak w przypadku paczki typu standard.

Pakowanie

lamp

- to kolejny przedmiot który należy dobrze zabezpieczyć przed wysłaniem. Należy zaopatrzyć się w twardy, odporny na wgniecenia karton. Następnym krokiem jest rozkrecenie elementów takich jak klosz, żarówka itp. Następnie zabezpieczamy np. folia bąbelkowa wszystkie z możliwych elementów a po umieszczeniu w kartonie należy wypełnić pusta przestrzen dowolnym wypełniaczem w taki sposób aby uniemożliwił on przemieszczanie się lampy w paczce podczas transportu. Zaklejamy karton przesyłki taśmą dokładnie i umieszczamy napis Ostrożnie! Szkło!" oraz "Caution! Fragile! . Należy także opisac gdzie znajduje się góra a gdzie dól wysyłki.

Pakowanie

szkła, porcelany

Będzie to przesyłka która wymaga od nas bardzo dokładnego zabezpieczenia. Szkło i porcelana oraz materiały i przedmioty podobne narażone są szczególnie na uszkodzenia podczas transportu dlatego należy:

- wybrać karton dostosowany gabarytowo i wagowo
- owinąc każdy przedmiot przesyłki folią bąbelkową lub podobnym materiałem który chroni przed uszkodzeniami
- uzupełnić wolną powierzchnie w kartonie wypełniaczem tak żeby nie zostawić wolnej przestrzeni
- na koniec zaklejamy karton i obowiązkowo umieszczamy napis Ostrożnie! Szkło!" oraz "Caution! Fragile!
- należy także opisać gdzie znajduje się góra a gdzie dól paczki.

Pakowanie

wózków dziecięcych

W przypadku wózka dziecięcego idealnym rozwiązaniem jest oryginalne opakowanie od producenta. Jeżeli natomiast go nie posiadamy to możemy go zapakować również w karton odpowiednio gruby i twardy który zapewni nam dobre zabezpieczenie podczas transportu. Proponujemy oczyścić wózek z zabrudzeń i zdemontować możliwe elementy. Należy zabezpieczyć każdy z elementów, a wolna przestrzeń w kartonie proponujemy wypełnić jednym z wypełniaczy. Pozwoli to zwiększyć ochronę części podczas transportu.

Pakowanie

Euro-palet

Jeżeli wysyłamy palete musimy zwrócić uwagę na ważne szczegóły:
Wymiary i waga palety powinna być zgodna z wymiarami i waga opisana na stronie zielonapaczka.pl tzn: wymiary podstawy wynoszą 120x80cm oraz wysokość nieprzekraczająca 180cm wliczając w to wysokość palety czyli około 15 cm. Prawidłowo przygotowana paleta powinna być dokładnie ostreczowana folią bądź tez spięta pasem.

Ze względu na specyfikę zamówienia niezbędny jest wcześniejszy kontakt z nami poprzez formularz na stronie, chat button lub telefonicznie. Umożliwi nam to najlepsze dostosowanie oferty oraz jej ceny dla klienta i ustalenie odbioru i dostawy przesyłki paletowej. Transport paletowy organizowany jest raz w tygodniu. Czas realizacji to zaledwie 5-7 dni roboczych.
Załadunek oraz rozładunek wysłanych palet należy do klienta. Kierowca nie jest za to odpowiedzialny, chyba ze w ustaleniach z naszym pracownikiem postanowiono inaczej. Sam załadunek oznacza w tym przypadku załadunek wózkiem widłowym, nie zaś spaletowanie przesyłki we wnętrzu samochodu ją przewożącego.